Sev ya da Nefret et: Andy Warhol

7 Gönderen - Şubat 12, 2015 - FAMOUS WORDS

O; görsel sanat hareketi ya da nam-ı diğer Pop Art’ı önce hayatımıza sonra duvarlarımıza sokan isim. Hala popüler kültür, seri üretim tekniği, deyince ilk akla gelen. “Bu sanat mı?” diyenleri “O’na tapanlar”la karşı karşıya getiren bir sanatçı.

Çorba kutusundan, paradan, ayakkabıdan, muzdan, dondurma toplarından kendi sanatını yaratan Andy Warhol cazibesi ölümünden 28 yıl sonra da katlanarak devam ediyor.

2010 Sotheby’s açık artırmasında, tek bir Coca Cola şişesi resmi 35.36 milyon dolara alıcı bulan Warhol, 58 yaşında, soğuk bir New York Şubat’ında hayata gözlerini yumduğunda, cenaze töreninde konuşma yapmak sevgili dostu Yoko Ono Lennon’a düşmüştü.

Andy Warhol, Coca-Cola, 1962 $35,362,500 Sotheby’s New York 9 Kasım, 2010

Andy Warhol,
Coca-Cola, 1962
$35,362,500
Sotheby’s New York
9 Kasım, 2010

 

Popüler kültür nesnelerinde herkes eşit

Popüler kültürün nesnelerini ve insanlarını kullanarak, seri üretimle en basit şekilde sanatını ifade eden Warhol tekniğinde; reprodüksiyon  resimler basılarak çoğaltılır ve afiş haline getirilir. Modası geçmeyen isimleri, karakterleri ve markaları sanatında sıkça kullanan Warhol’un klasikleri arasında Marilyn Monroe, Troy Donahue, Elizabeth Taylor, Dick Tracy, Süpermen, Temel Reis, Campbell çorba kutusu, Coca Cola şişeleri sayılabilir. Warhol’a göre aslında bu popüler kültür nesneleri herkesin eşit olduğu tek alandı. Amerikan kültürüne ve felsefesine gönülden bağlı olan Warhol için eşitlik ve demokrasi kavramı her kesimden insanı buluşturan Coca Cola kadar basitti. Zira; herkes  Coca Cola içerdi ve Coca Cola’nın gözünde herkes eşitti.

Yaşam tarzı ve duruşuyla pek çok kişiye ilham kaynağı olan, beyazperdede pek çok filme konuk olan Warhol müzik dünyasının efsanevi isimleri arasında da popülerdi. The Rolling Stones, Bob Dylan ve John Lennon gibi önemli isimlere yaptığı albüm kapakları ve tasarım  çalışmaları bulunan Warhol, Velvet Undreground grubunu da keşfeden isimdir.

Warhol’un hayatı marjinal imajı gibi ilginçliklerle dolu. Kimi zaman “Birisinin yazdığı kitabı okumaktansa, kendine iç çamaşır alışını seyretmeyi tercih ederim”  gibi sivri açıklamalarıyla sansasyon yaratan Warhol aynı zamanda dindar bir Katolik’ti. 1964 yılına kadar 2,000’e yakın işe imza atan Warhol, ani bir kararla artık resim yapmamaya karar verecek ve bu karara 7 koca yıl sadık kalacak kadar da inatçıydı.

 

Andy Warhol, Silver Car Crash (Double Disaster) 105.4 milyon dolar

Andy Warhol,
Silver Car Crash
(Double Disaster)
105.4 milyon dolar

Warhol ile ilgili bilinmeyenler:

 • Amerika’da dünyaya gelen Warhol aslen Slovak göçmenidir.
 • 9 yaşında sinir sistemini zedeleyen ve istem dışı hareketler yapmasına sebep olan bir hastalık, hayatının sonuna kadar onu zaman zaman yatağa bağladı.
 • İlk işlerinden birinde soyadı “Warhola” yerine bir harf eksik yazılınca sonrasında hep “Warhol” soyadını kullandı.
 • En yüksek fiyata satılan Warhol eseri; 1963 yılında 105 milyon dolara alıcı bulan “Silver Car Crash (Double Disaster)”tır.
 • 3 Haziran 1968’de radikal bir feminist Valerie Solanas ve Mario Amaya Warhol’a suikast girişiminde bulunuldu. Solanas’ın savunması ilginçti: “Hayatım üzerinde çok fazla kontrol sahibi olmasından rahatsızdım.”
 • 70’li yıllarda “Interview” isimli dergiyi kurdu. “The Philosophy of Andy Warhol” isimli bir kitap yayımladı.
 • Aralarında Jean-Michel Basquiat’ın da olduğu genç sanatçılara sıkça destek verdi.
 • Sıra dışı tarzına rağmen dini bütün bir insandı. Mutlaka kiliseye giderdi, rahip olmak için eğitim gören yeğenini her açıdan desteklerdi.
 • Amerika’nın tek sanatçıya adanmış en büyük müzesi, Pennsylvania’da onun adına açılan Andy Warhol Müzesi’dir.

Yorum Yok

Yanıt Ver