NEVİ ŞAHSINA MÜNHASIR BİR SANATÇI: JOAN MIRÓ

0 Gönderen - Nisan 26, 2016 - FAMOUS WORDS

joan_miro_1425575558_447

İspanyol ressam Joan Miró, tam adıyla Joan Miró Ferrà’yı tanımlarken sıkça 20. yüzyılın çok yönlü, çığır açan sanatçısı denir. Aslında en yalın ifadeyle Miró, yüzünüzde tebessüm bırakmayı garanti eden sanatçıdır. Ününü, başarısına olduğu kadar farklı duruşuna, bir bakışta “Bu Miró!” dedirtecek kadar oturmuş tarzına, ama sanatını işleme yönetmiyle herkesi mutlaka etkilemesine borçlu diyebiliriz.

Miró, tarzının benzetildiği Dali gibi deli değildi. Ya da 1920’lerin başında gerçekten tanıştığı hatta tablosunu satın aldığı Picasso gibi çapkın da değildi. Sakin ve düzenli yaşayan bir aile babasıydı, İspanya Kralı Joan Carlos’un komşusuydu.

Soyut sanatı sürrealist fantezilerle besleyen ve karşı tarafa kusursuz biçimde yansıtan Miró’nun hayatı boyunca sıkıca sarıldığı temel figürleri vardı. Bu figürlerden kuşlar, kadınlar, yıldızlar, ay ve güneş adeta Miró ile özdeşleşti. Ne o tekrar etmekten sıkıldı ne de sevenleri izlemekten. Kendi tanımıyla onun için biçim; soyut bir şey değildi hiç bir zaman. Biçim her zaman bir şeyin simgesiydi. İnsan, kuş, ya da başka bir şeydi…

Sobreteiximsack12

“Kelimelerin şiirleri, notaların müziği şekillendirmesi gibi ben de renklerle resmi şekillendiriyorum.”

Joan Miró

fjm04682cdp000_1429195550_680

Şiirlerin kendisi için ayrı bir yeri olduğunu her fırsatta ifade eden Miró, sanat hayatı boyunca bir çok şiir kitabını resimledi. Sanatını tuvallere, seramiklere, heykellere, kağıt ya da tahta parçalarına çizerek (bazen de yakarak) uyguladı. Zira, Miró için sanatta sınır yoktu ve ilkel bakış açısı her zaman değerliydi. Köklerini en sıkı ana vatanında salan ama erişimi dünyaya yayılan Miró, içindeki çocuğu hiç kaybetmedi.

Thecaressofabird

Collagedrawing_miro

1983 yılında aramızdan ayrılana kadar sanatı kadar renkli hayatı ilk önce doğup büyüdüğü Barcelona’da, ardından İspanya’nın ve Fransa’nın farklı şehirlerinde mücadeleyle dolu geçerken, daha sonrasında ise nispeten rahata eren Miró, son 27 yılını (ve en değerli eserlerini yarattığı yılları) Mallorca adasında geçirdi.

Yolu Mallorca’ya kadar uzanmayanlara, 19 Haziran 1975 yılında Barcelona’da açılan Joan Miró Vakfı ‘nı gezmelerini tavsiye ederiz. Bu mabet, Miró’ya dair gizemi birebir gözler önüne seren yemyeşil bir alanda yer alıyor. 217 resim, 178 heykel, 9 tekstil, 4 seramık, yaklaşık 8,000 çizim ve neredeyse Miró’nun baskı eserlerinin tamamı bu Vakıf içerisinde yer alıyor.

FundacióJoanMiró_Pere Pratdesaba

Yakın dostlarından, sanatını tasarlama şekline kadar ona dair pek çok şey yeşillikler içerisindeki bu Vakıf’ta yer alıyor. Vakıf içerisindeki pek çok eser kendisi tarafından bağışlandığı gibi, diğerleri ise eşi Pilar Juncosa ve yakın arkadaşı ve bu Vakfı kurma fikrinin ardındaki isim olarak adlandırabileceğimiz Joan Prats tarafından bağışlandı. Kısacası ölümünden önce olduğu gibi sonrasında da Miró ile ilgili çok az bilinmeyen var. Ama bu durum onu asla daha az çekici kılmadığı gibi, dünyada hızla artan bir Miró ilgisinden de bahsetmek mümkün.

miro

SelfPortrait

Fırsatını bulursanız Barcelona’da, o da olmazsa Mallorca’da veya dünyanın herhangi bir yerindeki Miró eserlerine bir göz atın. Her birimizin içinde barındırdığı çocuğu en basit haliyle ama aynı zamanda bir o kadar renkli biçimde bulacağınızı garanti edebiliriz.

Bizce Miró gibi sanatçıların özel 1 güne ihtiyacı olmaz ama, madem ki denk gelmiş bu vesileyle 20 Nisan doğumlu Miró’ya özel bir selam da yolluyoruz!

 

 

Yorum Yok

Yanıt Ver