Serkan Altunorak: “Bir oyuncunun dönüp dolaşacağı ve geleceği, kendiyle baş başa kalacağı tek yer tiyatrodur.”

4 Gönderen - Ekim 19, 2015 - FAMOUS TALKS_MA06700cSerkan Altunorak. Başarılı, yakışıklı ve ayakları yere basan projelerin insanı. DOT’un çok konuşulan Kürklü Merkür’ün Eliot’u, Melekler Korusun’un Erkan Hoca’sı, Muhteşem Yüzyıl’ın Taşlıcalı Yahya’sı ve Bugs Bunny’nin sesi… Şu sıralar yeni başlayan ‘Evli ve Öfkeli’ adlı dizinin çekimleriyle uğraşıyor. Serkan Altunorak ile Famous Talks ekibi olarak tiyatrodan sinemaya, hayallerden başarılara ve Serkan’ın “en”lerine uzanan keyifli bir sohbet yaptık.

Senin için başarının tanımı nedir? Kendini ne zaman bir işte ne zaman başarılı olmuş sayarsın?

Daha başarmak istediklerime çok var. Hedefe giden bir yoldayım, zaman zaman rotadan çıksam da kendimi yine hedefe güdümlü hale getirmeye çalışıyorum. Yaptığım herhangi bir işten mutlu ayrılıyorsam, içim rahatsa ve aklımda herhangi bir soru işareti kalmıyorsa gerisinin pek bir önemi olmuyor benim için.

Tiyatro mu sinema mı? Türkiye’de tiyatro, sinema ve dizi sektörünün geleceğine dair görüşlerini alabilir miyiz?

Bir oyuncunun dönüp dolaşacağı ve geleceği, kendiyle baş başa kalacağı tek yer tiyatrodur. Dünyada da bunun örnekleri böyledir. Benim için de geçerli olan budur ve şimdiye kadar da böyle oldu. Kamera önü ise başka bir disiplin ve başka bir bağımlılık. Açıkçası ikisini mutlak olarak birbirinden ayırmam gerektiğini düşünmüyorum.

Türkiye’de bu konuyla ilgili konuşulacak ya da söylenecek çok şey var ama ilerleyebilmemiz ve dünyayı yakalayabilmemiz için 2 temel sorunun ortadan kalkması gerekiyor. Birincisi sansür ve dolayısıyla yaratılan oto sansür. İkincisi de yazan insanların çok daha fazla, çeşitli ve özgür olması gerekliliği. Yazan olmadıktan sonra ne ben oynayabilirim ne de bir başkası onu çekebilir.

Eğlence anlayışını nasıl tarif edersin?
Çalıştığım zamanlar asker gibi yaşıyorum denebilir. Yani, düzenli uyku, beslenme, spor ve iş. Birçok insan için bu sıkıcı görünse de benim için öyle değil ve ben bu şekilde yaşamaya alıştım. Eskiden daha aktif bir gece hayatım vardı şimdi daha çok arkadaşlarla evlerde toplanmacalı, yemek, film ve masa başı sohbetli aksamları tercih ediyorum… Bunun dışında gece çok nadir dışarı çıkıyorum… Eğer seçme şansım varsa her zaman tanıdık, eş dostla beraber takılmayı, eğlenmeyi, elimde bir içkiyle hiç tanımadığım insanlar arasında sağa sola bakarak geçirmeye  her zaman tercih ederim.

Bu aralar hayatında en çok nelere vakit ayırıyorsun?
Bu aralar yogayla uğraşıyorum. Yıllardır kaçtığım bir şeydi ama artık yüzleşme zamanı geldi ve sporun yani sıra haftada en az 3 gün bir şekilde zaman bulup, kendimi yoga yapmak için zorluyorum. Hayatıma inanılmaz olumlu etkisi olduğunu görüyorum ve elimden geldiğince biraz felsefesiyle de ilgilenmeye çalışıyorum.

 

“Hayaller her zaman var fakat bahsetmekten pek hoşlanmıyorum. Eğer bir gün olur da gerçekleşirlerse “işte bunlardı” demeyi tercih ederim.”

_MA06172c

Yakın döneme dair paylaşabileceğin projeler, hayaller, girişimlerin var mı?

Şu an yeni başlayacak olan ‘Evli ve Öfkeli’ adlı dizimin çekimleri sürüyor. Bunun dışında proje olarak gelen sinema filmi senaryolarını okuyorum. Hayaller her zaman var fakat bahsetmekten pek hoşlanmıyorum. Eğer bir gün olur da gerçekleşirlerse “işte bunlardı” demeyi tercih ederim.

Bu sıralar ne okuyor, ne izliyorsun? Takip ettiğin bir etkinlik var mı?
Dizi olarak çok yeni Sense8’i izledim ve çok beğendim ardından Mr. Robot’a başladım ona da ayrıca hayran oldum, hepsi mükemmel isler gerçekten. Yogayla ilgili birtakım kitaplar var bu ara onları okuyorum. En son İstanbul Bienali’ne gittim. Editors’ın İstanbul konserini ise bekliyorum diyebilirim.

 

Serkan Altınorak

   Serkan’ın “en”leri

En unutamadığı repliği
..hiç duygu kalmış mıdır acaba geriye? Merak ediyorum, geriye hiç duygu kaldı mi? Bilmek istiyorum… (Mark/ Shopping and F*cking.)

Kendini en iyi hissettiği/ait hissettiği yer
Evim

Favori şehri
New York

İstanbul’da favori semti / mahallesi
Boğaz şeridi.

Favori mekanı
Backyard.

Kariyerinde en çok ilham vermiş kişi
Bir çok kişi var ama çalışırken genellikle Radiohead dinlerim o yüzden Thom Yorke diyebilirim.

En hayran olduğu yapı
Köln’deki Dom Kilisesi.

En anlamlı bulduğu söz
“Herhal ilerdedir yaşanacak günlerin en güzeli.”

Nazım Hikmet

Hayatındaki en değerli kişi
Ailem.

Seslendirirken en çok keyif aldığın karakter?
Bugs Bunny

Bugüne kadar içinde yer almaktan en mutlu ve tatmin olduğu proje?
Televizyonda ‘Muhteşem Yüzyıl’, tiyatroda ‘Shopping and F**king’.

Hayatının sonuna kadar tek şarkı dinleyecek olsan ne olurdu?
Radiohead OK Computer albümü.

En sevdiği film ve bir sahnesi
Eternal Sunshine of the Spotlessmind. Clem’in, Joel’in kulagina ‘Meet me in Montauk’ diye fısıldadığı sahne…

En sevdiği dizi
Seinfeld ve Friends

Favori kitap
Küçük Prens.

Yorum Yok

Yanıt Ver