İYİ Kİ DOĞDUN KIRMIZI KEKLİK!

0 Gönderen - Ağustos 16, 2016 - FAMOUS TALKS

 

icon-m2_950x691

Zaman zaman İskoçya’nın ‘ünlü’ simalarını ve etkinliklerini sizlerle paylaşıyoruz. Bu sefer İskoçya’nın bambaşka bir ünlüsü ile  tanışma vakti. Bu ne ünlü bir festival ne de ünü dünyaya yayılmış bir Hollywood yıldızı. Bu, başlıkta da okuduğunuz gibi kırmızı bir keklik. Peki bu kuşu bu kadar ünlü ve dokunulmaz yapan unsurlar neler? Kırmızı Keklik, İskoçya’nın milli değerlerinden bir tanesi ve koruma altında. İskoçlar bu kuşa oldukça değer veriyor ve çeşitli yerlerde kullaniyorlar. Bunun en güzel örneği de İskoçya’nın simgesi olmuş bir viski markasi: The Famous Grouse. Kırmızı keklik bu viskinin etiketlerini yıllardır süslüyor ve bu sayede İskoçya’dan dünyanın dört bir yanına yüzyılı aşkın bir süredir uçuyor.

Barrels_of_Famous_Grouse
Kırmızı Keklik, her şeyden evvel hem İskoçya’nın hem de The Famous Grouse’un güçlü gelenekselcilik anlayışının simgesi;  ve bunu tüm ihtişamı ile yansıtıyor. Edinburgh’un biraz kuzeyinde yer alan The Hosh, Glenturret damıtım evininde bulunduğu bir bölge. Kusursuz saf doğasıyla İskoçya’nın en güzel yerlerinden biri olan The Hosh, Kırmızı Keklik’in doğal yaşam alanlarından biri.

ATHOLL_STREET

Şarapçılıktan Viskiciliğe
İlk kez 1896 yılında Matthew Gloag tarafından üretildi. Bu viski, Matthew Gloag’ın ilk içkisi değildi. 1800’lü yılların başından beri damıtımcılık yapıyordu. Ancak ilk yaptığı içki şaraptı. Ta ki 1890 yılına kadar. Gloag, bu tarihte zekice bir karar verdi ve viski üretmeye başladı. Tecrübesini yoğun ve kesintisiz çalışmayla birleştirip yeni formülünü buldu. Bu viski renk, koku, içimi ile dengeli bir harmana sahipti. Ayrıca pürüzsüz yapısı özelliğiyle de içimi oldukça rahattı. İskoçya toprağının aroması ve meşe fıçıların verdiği çeşniyle çekici kokuya sahip bir formülle harmanladığı viski, çok kısa süre içerisinde Birleşik Krallığın en beğenilen viskilerinden biri oldu.

 

il_570xN.796076986_sdkc
Grouse Brand
Biz onu The Famous Grouse olarak tanıyoruz  ama, Gloag’ın viskisinin ilk adı Grouse Brand’tı. Ancak amblemi bugünde olduğu gibi Kırmızı Keklik’ti. Kırmızı Keklik’i çizen de Gloag’ın kızı Phillippa’ydı ve bu çizim hala muhafaza ediliyor. Kırmızı  keklikli Grouse harmanı  herkes tarfından öyle çok sevilip ünleniyor ki; insanlar bu harmani “The Famous” ünvanini ile anmaya başlıyor ve o da bugün de kullandığımız ismi oluyor. 12 Ağustos’ta doğum gününü kutlayan bu ‘ünlü’ kırmızı kekliğin şerefine bizlerde kadeh kaldırıyor ve ‘Slainte’ diyoruz.

 

phlippa

 

 

 

Yorum Yok

Yanıt Ver