ÇAĞDAŞ SANAT SİZİ ÇAĞIRIYOR!

0 Gönderen - Kasım 2, 2016 - FAMOUS TALKS

Bu yıl  11.’si düzenlenen Contemporary Istanbul’u geçen yıllarda olduğu gibi yine sizler için mercek altına aldık. Çağdaş sanatın en önemli fuarı olan Contemporary Istanbul bu sene de hıs kesmiyor ve yine ilklere imza atıyor. 11. yaşını Collectors’ Stories isimli heyecan verici bir proje ile de kutluyor. Contemporary, Türkiye’nin önde gelen 60 çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eseri ilk kez bir araya getiriyor.

19 ülkeden 70 galeri ve 520 sanatçının toplam 1050 eserle karşımıza çıkan Contemporary Istanbul’un, katılımcı sayısı en çok artan fuar olma özelliğini kimseye kaptırmadığını yine görüyoruz.  Ama bu bize özgü de değil. Dünyada da ününü her geçen sene katlayan ve merakla takip edilen serginin İstanbul bacağında 2016’nın enlerinden bazılarını  seçmeye çalıştık.  Tüm detaylar için 6 Kasım’a kadar serginin sitesine de bakmayı ihmal etmeyin.

ahmet 

Ahmet Güneştekin / Zülkarneyn

Kelime anlamı “çift boynuz” ya da iki yüzyıla ait demek Zülkarneyn, sanatçının seyahatleri sırasında tanıştığı bir  figür. Anlatıya göre Zülkarneyn güneşin battığı yere, güneşin doğduğu yere ve ikisinin arasında bir noktaya olmak üzere üç yolculuğa çıkar. Doğa üstü güçleri sayesinde, insanları Yecüc Mecüc’e karşı korumak için dev bir duvar inşa etmek gibi aklın rasyonelleştirmesi olanaksız işler yapar ve bu işleri yaparken ışık ve karanlığı yönetir.

princeprincesses_20774

Ardan Özmenoğlu / Prince & Princess

Özmenoğlu, kendisiyle özdeşleşen post-it notlar ile yarattığı eserleriyle çok iyi tanınan bir diğer yerli sanatçılarımızdan. Prince & Princess de ‘post-it notlar üzerine karışık teknik’ ile yapılmış bir eser.

Barhemely Toguo

Barhemely Toguo / Nuclear Destiny 1

Kamerun asıllı Fransız sanatçı Barhemely Toguo sanat çevresinde video, enstalasyon, fotoğraf ve sulu boya resimleri ile ünlü. New York’lu sanat galerisi Galerie Lelong tarafından İstanbul’a getirilen Toguo, bir göçmen olarak üçüncü dünya ve batı arasındaki ilişkiyi konu ediyor.

mike

Mike Dargas / Turn The Pade

Son dönemin en başarılı hiper-realist ressamlarından biri olan Mike Dargas, otodidakt bir sanatçı. Resim üzerine bir eğitimi olmamasına rağmen yıldızı en çok parlayan sanatçıların başında geliyor.

peter

Peter Demetz / Limit 2

Eserleri için ‘Resim ve heykelin buluşma noktası’ deniyor. Çünkü net ve temiz bir figür yontmak yerine oranları ve perspektifiyle oynanmış, belirli boşluların içine yerleştirilmiş, üzerinde renk ve ışık uygulanmış yontular yapıyor. İtalya heykeltıraşın favori malzemesi ise ahşap. Ihlamur ağacı,akrlik ve led ışık kullanarak yarattığı Limit 2, bu sene en çok dikkat çekecek eserlerden sadece bir tanesi.

wol1

Wolfgang Stiller / Matchstickman

Dünyaca ünlü sanatçı Wolhgang Stiller’ın yine dünyaca ünlü enstalasyonlarında olan ‘Kibritadamlar’ Contamporary İstanbul 2016’nın merakla beklenen eserlerinde biri. Bambu ve balmumu kullanarak yaptığı yüzlerce kibrit insanının bu yılın jenerik eserlerinden biri olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

wolf

Yorum Yok

Yanıt Ver