BİRLEŞİK KRALLIK’TAN NAMI DÜNYAYA YAYILAN ÜNLÜLER

1 Gönderen - Mayıs 19, 2016 - FAMOUS TALKS

Bir nedenden dolayı ünlü olmak! Bu cümle, en çok çıktığı yere yani Birleşik Krallığa yakışıyor.  Bir “neden”i iyi okumak gerek. Andy Warhol’un dediği gibi ‘Herkes bir gün 15 dakikalığına ünlü olacaktır’ cümlesindeki ‘ünlü’ kavramından bahsetmiyoruz. Bu kelimeyi, yaptığı bir iş nedeniyle bir yerlere gelen ve bu nedenle ünlü olan kişi ya da kurumlar olarak okumak çok daha doğru olacaktır. Bu bir şarkıcı, aktör, aktris yani tüm dünyanın tanıdığı birisi de olabilir, Çukurcuma’da kendi atölyesinde seramik işçiliği yapan birisi de. Sonuç olarak ne iş yaptığınızın bir önemi yoktur. Önemli olan yaptığınız işin başarısı ve ününüzün gücünün bundan gelmesidir.

Sadece insanlar mı ünlü peki? Aslında hayır… Mayıs ayı dünyadaki en ünlü ay desek yanlış olmaz. Zira, tarihte pek çok önemli hadise Mayıs’a denk gelmiştir. İstanbul’un fethinden, Galatarasay’ın UEFA şampiyonluğuna, Nelson Mandela’nın göreve başlamasından, Papa II. Paul’e suikast girişimine… İngiltere, Galler ve İskoçya’nın Büyük Britanya olarak birleşmesi de 1707 yılının Mayıs ayına denk gelir.

Sanırım çoğumuzun aklına Büyük Britanya ve Birleşik Krallık dendiğinde muhtemelen karamsar havası gelir. Havasından mı, suyundan mı bilinmez ama dünya tarihine damga vuran pek çok sanatçı, yazar ve bilim insanının bu topraklardan çıktığını anımsamakta yarar var. Yani mevzu bahis bu adamların ve kadınların DNA’larında yetenek var!

Birleşik Krallık sınırlarında doğmuş ve ünü dünyaya yayılmış isimlerden başarılı, karizmatik, işleriyle her zaman gündemde kalmayı başaran bazılarını derledik. Liste epey kabarık, muhtemelen devamı da gelir.

gerard_butler

Gerard Butler

 Hukuk diplomasına sahip, 300 filmindeki Spartalı Kral Leonidas rolüyle göz dolduran Butler tam bir İskoç!

sean_connorey

Sean Connery

 Altın Küre, Akademi Ödülü, Yaşam Boyu Başarı Ödülü ve daha pek çoğuna sahip bir ikon o!

ewan

Ewan McGregor

Trainspotting ve Star Wars trilojisindeki rolleriyle akıllarda yer eden bir İskoç.

orlando

Orlando Bloom

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden Karayip Korsanları’na, Troy’dan, Üç Silahşörler’e bu karizmatik oyuncunun gençken felç olmanın eşiğinden döndüğünü biliyor muydunuz?

emma_thompson
Emma Thompson

 Oyuncu ve yazar olarak Akademi Ödülü alan tek kişi!

elizabeth_hurley2.jpg

Elizabeth Hurley 

Austin Powers kadını Hurley, yıllarca Estée Lauder’in marka yüzü oldu. O tam bir yardımsever ve de hayansever. Beş köpeği ve iki alpakası var!


robert_pattinson

Robert Pattinson 

Oyuncu olmanın yanında iyi bir müzisyen. 3 yaşından beri piyano ve 5 yaşından beri klasik gitar çalıyor.

christian_bale

Christian Bale 

Konu filmlere ve role girmekse, ondan fedakarı yok! Filmler için çok hızlı kilo alıp verebiliyor. The Machinist filminde 55 kiloyken hemen ardından oynadığı Batman Begins’de 86 kilo olarak karşımızdaydı.

  kit_harington

Kit Harington

Gazeteci, kameraman ya da savaş muhabiri olmak isterken National Theatre’da War Horse adlı oyunuyla sektöre adım atan Harington, gerçek adının Christopher olduğunu 11 yaşına kadar bilmiyormuş! Tabii bizler onu Game Of  Thrones’un Jon Snow’u olarak tanıyoruz.

judelaw2

Jude Law

 1997’de  Oscar Wilde’ı konu alan filmdeki Lord Alfred Douglas rolüyle şöhreti yakalayan ve ününü Hollywood’a taşıyan Law, İskoç aktör Ewan McGregor’la yıllarca aynı evi paylaştı.

Yorum Yok

Yanıt Ver