KORHAN FUTACI: AMATÖR BİR RESSAM PROFESYONEL BİR MÜZİSYEN

9 Gönderen - Temmuz 13, 2015 - FAMOUS TALKS

Korhan Futacı ve Kara Orkestra kısaca “KFKO” 11 Temmuz akşamı Uniq İstanbul’da 22. İstanbul Caz Festivali kapsamında izleyicilere enerjik ve keyifli anlar yaşattı. Vokal ve saksafonda Korhan Futacı, davullarda ve geri vokallerde Berke Can Özcan, gitarda ve geri vokallerde Barlas Tan Özemek, basta Gökhan Şahinkaya, tuşlu çalgılarda Samad Kamali ve Burak Irmak vardı. Konser öncesi Famous Talks ekibi olarak Korhan Futacı ile sohbet ettik.

kucuk-gorsel

“Bütün cömertliği ile hayatın kendisi ve bugüne kadar üretilmiş tüm sanat sonsuz bir ilham kaynağı olarak önümüzde duruyor

 

Korhan Futacı bugün Türkiye’nin en iyi saksafoncularından biri olarak kabul ediliyor ve idolleşme yolunda. Korhan Futacı’nın idolü var mı?

Birini mutlak idol kabul etmek yaratıcılığı kısıtlıyor diye düşünüyorum. Tabi ki bazı sanatçılar insanın hayatında diğerlerine göre daha fazla önem taşıyor, benim için de durum böyle. Ustam olarak kabul ettiğim isimler var. Zaten bütün cömertliği ile hayatın kendisi ve de bugüne kadar üretilmiş tüm sanat sonsuz bir ilham kaynağı olarak önümüzde duruyor.

Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü mezunusun. Hayatında resmin yeri nedir? Müzik mi resim mi? Resim ve müziği entegre etmek gibi bir proje var mı?

Resim mi müzik mi diye düşünürken bir dönem gerçekten büyük acılar çektim. Sonunda müzik benim için biraz daha ağır bastı. Aslında müziğimde her zaman kafamın içinde gördüğüm resmi ortaya çıkartmaya çalıştım. İki farklı sanat dalı gibi gözükse de benim için birbirlerinden farkı yok. Sesleri renk olarak algılamak, renkleri ve şekilleri de ses olarak algılamak çocukluğumdan beri yakamı bırakmadı. Nihayetinde de amatör bir ressam profesyonel bir müzisyen oldum.

Van Gogh’un birlikte yaşadığı ve yegane aşkı olarak kabul edilen Sien için bir şarkı yaptınız. Bunun hikayesini dinlemek isteriz? Neden Sien?

Van Gogh hayata bakışı ,inancı ve üretme azmi ile beni her zaman etkilemiş bir sanatçı. Özellikle de Sien’i resmettiği “Sorrow” isimli karakalem çalışmasının bendeki hikayesi ve yeri ayrıdır. O şarkı da özellikle o resim ile ilgilidir. Aşk uğruna kendi varlığından vazgeçebilmenin yüceliğini anlatmaya çalışmıştım.

Ünlü olmak sizin için ne ifade ediyor, ünü nasıl tanımlıyorsunuz?

Ünlü olmak biraz rahatsız edici bir durum benim için ki ben öyle ünlü falan sayılmam. Hiç kimse olmaya çalışırken başka insanlar için önem taşımak bazen istemediğiniz sorumlulukları da beraberinde getiriyor, çelişkiler yumağına yenileri ekleniyor. Yine de olumsuz tarafından bakmamaya çalışıyorum ve beni seven, takip eden insanlara hep daha iyisini vermeye çalışıyorum.

Korhan Futacı’nın “en” leri

En sevdiğim anlar: Sahnede olduğum anlar ve köpeğimle geçirdiğim vakitler

En sevdiğim şey: Yaşamak

En sevdiğim ünlü: İç güdüleri ile basitçe derdini anlatmaya çalışan tüm sanatçılar

En sevdiğim içki: Viski

En ilham veren yer: Ormanlar

En sevdiğim şehir: İstanbul

En sevdiklerim: Etrafımdaki tüm dostlarım

En uğurlu sayım: 7

En anlamlı söz: Benim için doğru zamanda doğru yerde söylenmiş sözler vardır ve değişkendir.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yok

Yanıt Ver