İstanbul’a sanat Eylül’de geldi

4 Gönderen - Eylül 21, 2015 - FAMOUS SPOTS

Duvar reklamlarını, aylık ve haftalık dergileri, etkinlik sayfalarını ve sosyal medya hesaplarını “sanat”ın süslediği aylar geldi desek yanlış olmaz. Yazın yavaştan bizi terk ettiği, insanın kendi içsel yolculuğuna en çok yöneldiği ve kendine döndüğü iddia edilen sonbahar mevsiminde sanatla kucaklaşmamak neredeyse imkansız.

ArtInternational, 14. İstanbul Bienali, ZERO Geleceğe Geri Sayım, Contemporary İstanbul bu yakın dönemin mutlaka görmelisiniz listesinde yer alanlarından. Premiyeri ArtInternational ile yaptık. Bayram sonrası sırada diğerleri var…

Sanata ayağımız alıştı: 30 bini aşkın ziyaretçi

Uluslararası ve Türkiye’deki galerileri bir araya getiren sanat fuarı ArtInternational 4-6 Eylül arasında Haliç Kongre Merkezi’ndeydi. Fuar bu yıl 27 ülkeden, 88 galeriyi ve 400’den fazla sanatçıyı ayağımıza getirdi. Açıklanan rakamlara göre fuarı 30 binin üzerinde kişi gezdi ve toplam satış rakamı 30.2 milyon dolar oldu.

En ünlülerle, az ünlülerin kapıştığı ve her birinin birbirinden daha ilginç olduğu bu sanat fuarında Türkiye’den ise 12 galeri vardı. Görünmez adam lakaplı Çinli sanatçı Liu Bolin’in; gizemli gerilla artist Bansky kadar ilgi çektiğini söylemek abartı olmaz. Dahası, Türk sanatseverlerin bu yıl derslerine iyi çalıştıkları belliydi. Gelenlerin uzun süre vakit geçirdiği ve karış karış gezdikleri fuarda, no-name isimleri getiren galerilerle yapılan bazı uzun sohbetlere tanık olmak, ülkemizde sanat açısından gelecek görmemize de vesile oldu ve bizi keyiflendirdi.

Galeria Joan Gaspar - Joan Miro - Llibre dels sis sentits VI., 1981

Galeria Joan Gaspar – Joan Miro – Llibre dels sis sentits VI., 1981

Galerie Paris-Beijing - Liu Bolin - Hiding in Paris, Liberty leading the People, 2013.jpg

Galerie Paris-Beijing – Liu Bolin – Hiding in Paris, Liberty leading the People, 2013

 

 20. yüzyılın etkilisi Joan Miro İstanbul’daydı

Bu yılın odak ülkesinin İspanya olması Katalan sanatçılarla büyülü bir buluşma anlamına geldi. Ülkemizde yakın dönemde bir sergi denemesi “sahte mi değil mi” iddialarıyla sansasyona neden olmuş, 20’inci yılın etkili isimlerinden Katalan ressam ve heykeltıraş Joan Miro’dan en güzel örnekler buradaydı!

Yayoi Kusama Blue Sky in the Midnight

Yayoi Kusama Blue Sky in the Midnight

Paul Kasmin Gallery - Taner Ceylan - Satyr2, 2015

Paul Kasmin Gallery – Taner Ceylan – Satyr2, 2015

En yüksek satış rakamı: 912bin dolara satılan Yayoi Kusama Blue Sky in the Midnight eseri oldu

Türklerin sanata iyiden iyiye ısındığı bir dönemde bazı yabancı galerilerin geçen yılların aksine bu merakı doğru okuduğunu iddia etmek mümkün. Zira, satışa kolay dönüşeceğine inandıkları bazı eserleri seçip getirdiklerini söylemek çok hiç te yanlış olmaz. Açıklanan bilgilere göre bu yıl fuarın en yüksek satış rakamı 912 bin dolara satılan Yayoi Kusama’nın Blue Sky in the Midnight eseri oldu. Taner Ceylan’ın Altın Çağ serisinden olan ve ilk kez görücüye çıkan son çalışması Satyr 2 ise 150 bin dolara alıcı buldu.

Galerist - Semiha Berksoy - Annem ve Ben (Mom and I), 1974

Galerist – Semiha Berksoy – Annem ve Ben (Mom and I), 1974

Grayson Perry - In its Familiarity Golden, 2015

Grayson Perry – In its Familiarity Golden, 2015

Önünde saygıyla eğildiğimiz Semiha Berksoy gibi klasiklerimiz, Güney Afrikalı Kendell Geers gibi politik öğeleri sembolize etme konusunda efsaneleşen bir isim, Turner Prize ödüllü Grayson Perry gibiler bir kenara dursun, fuarın bazı diğer sanatçılarını es geçmemek lazım. Örneğin, cesaretiyle gerek tarihlerini ve dramlarını gerekse de yaratıcılıklarını cesurca sergileyen Doğu Avrupa, Kafkaslar ve Orta Asya’dan katılan galeriler fuarın en etkili katılımcılarıydı. Tiflis Project ArtBeat’ten dünyanın çeşitli yerlerinde solo sergi açmış ödüllü Levan Mindiashvili ve Sovyet dönemine atıfta bulunan vintage tarzı, yalın ama etkili dijital baskılarıyla Maya Sumbazde, bizi geçmişe götürdü.

ADN - Kendell Geers - The world made flesh (Museum).jpg

ADN – Kendell Geers – The world made flesh (Museum)

 

 

Maya Sumbadze

Maya Sumbadze

Viyana’dan TOMAK’ın günlük hayatı kanvasa ve kağıda özetleyen illüstrasyonları, pop-art türünün Andy Warhol’dan sonraki en önemli ismi Alex Katz ve hiper realistik tarzıyla ayrışan modern İspanyol ressam Mario Soria etkisini hissettiren bazı diğer isimler oldu.

N2 Galeria - Mario Soria - Forward and rewind, 2015

N2 Galeria – Mario Soria – Forward and rewind, 2015

Red Hat (Elise)

Galeria Javier Lopez & Fer Frances – Alex Katz – Red Hat (Elise), 2013

derneueriddler_tomak

Derneueriddler Tomak

 

 

 

 

 

 

Yorum Yok

Yanıt Ver