İstanbul Tasarım Rotaları: Şehrin kokularını, seslerini fontlarını keşfeden rotalar

9 Gönderen - Mart 27, 2015 - FAMOUS SPOTS

Bu yıl 2’incisi yapılan İstanbul Tasarım Bienali’ne yine Tasarım Rotaları eşlik etti. İlk seneden farklı olarak bu yıl Tasarım Rotalarına katılanlar sadece kenti “görmekle” kalmadı. İstanbul’un “kokularını”, “seslerini”, “fontlarını” farklı açıdan keşfetme fırsatı buldukları tematik rotaları da buldu.

Galata – Şişhane, Moda-Kadıköy, Fener-Balat, Kuzguncuk, Beyoğlu-Galatasaray- Cihangir, Çemberlitaş-Kapalıçarşı-Sultahahmet gibi rotalarda; tasarım odaklı ofis, mağaza, atölye, imalathane ve tarihi  yapılar ziyaret edildi ve çeşitli bölgelerin kendine has dokularının incelendi. Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova ve Tasarım Rotaları Koordinatörü Yeşim Birhekimoğlu ile bu deneyimi konuştuk.

Ekran Resmi 2015-03-27 12.12.36

Deniz Ova

YesimBirhekimoglu.jpg

Yeşim Birhekimoğlu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tasarım Rotaları nedir?

Tasarımın farklı disiplinlerine ve evrelerine dair bilgi edinme ve gözlem yapma olanağı sunan, İstanbul’un farklı bölgelerindeki tasarım odaklı ofis, mağaza, atölye, imalathaneler ve mimari yapıların gezildiği bir aktivitedir. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında düzenlenen Tasarım Rotaları ile kentte olan yaratıcı hayatı gözlemlemek ve duyularımıza da odaklanarak tasarım alanındaki çeşitliliği katılımcılara göstermeyi hedefledik.

Toplamda kaç yer gezildi?

Kentin her iki yakasında belirlenen 12 bölgede  80’in üzerinde yer gezildi. Tasarım Rotaları’na ek olarak gerçekleştirilen “Tematik Rotalar”ı ise Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK) ve İstanbul’un önde gelen tasarımcı ve mimar, akademisyen ve kültür kurumlarının işbirliğiyle gerçekleştirdik. Böylece rotalara farklı konuları dahil edebildik.

Gezilerde neler yapıldı? Nasıl bir katılımcı kitlesi vardı?

Tasarım Rotaları, Bienal’in de hedefleri doğrultusunda; katılımcılara tasarımın farklı disiplinlerine ve evrelerine dair bilgi edinme ve gözlem yapma olanağı sundu. Öğrenci, mimar ve tasarımcılar ağılıklı olmak üzere her yaş ve meslek grubundan katılım vardı. Genelde tarihi dokusu yoğun olan semtler daha çok ilgi gördü diyebiliriz.

 

Rotalar nasıl belirlendi?

Tasarım Rotaları, öncelikli olarak İstanbul genelinde zanaatkârların, faklı alanlarda çalışan tasarımcıların, hem tarihi hem de yeni filizlenen yaratıcı mekânların,  önemli mimari yapıların, tasarım mağazalarının ve atölyelerin ağırlıklı olduğu bölgeler göz önünde bulundurularak belirlendi. Bu bölgeleri katılımcılarla birlikte keşfetmenin ve gizemli üretim hanelerine giderek gündelik hayatımızda yer alan bazı ürünlerin hikâyesini dinlemenin önemli olduğunu düşünüyoruz.

Aldığınız geri dönüşler nasıldı?

Katılımcılar bu rotalardan çok memnun olduklarını, özellikle de tematik rotalarımızın ayrı bir deneyim olduğunu söylediler.

 

Ekran Resmi 2015-03-27 12.22.06

Fotoğraf: Ali Güler http://www.iksvphoto.com/#/album

Size göre en özel rotalar ve famous spotlarınız nereler? Ve neden?  

Her rota kendi içerisinde farklı bir öneme sahip diyebiliriz.  Dolayısıyla semtlerin tarihine, demografik yapısına ve hızla değişmekte olan gerek mimari gerekse kültürel değerlerine göre değişiklik gösteriyordu. Örneğin Kuzguncuk, semtin simgesi haline gelen farklı dinlerin ibadethanelerine, yemek, moda ve marka tasarımı gibi farklı alanlarına hitap ediyordu. Fener-Balat rotası üzerinde ilerlerken hem İstanbul’un en farklı semtlerinden birini keşfediyorlardı, hem de tasarım ofisi, cam yapım atölyesi, ses atölyesi gibi disiplinlerden mekânlara da konuk oluyorlardı. Bunun dışında tematik rotalarımızdan Ses ve Koku, Font rotaları, katılımcılara duyusal deneyimler sunarak, bu duyuların mekân ile ilişkisi üzerinden farklı algılama yöntemleri sundu. Bunun yanında tasarımcı Ali Bakova ve mimari teorisyen/eleştirmen Gökhan Karakuş tarafından gerçekleştirilen 2014 Maslak: Çeperde Archi-Walk rotası ise İstanbul’un peyzaj deneyiminin kişisel ve sosyal dinamiklerine dair derin bir anlayışa katkıda bulundu.

Yorum Yok

Yanıt Ver