2015’İN “EN”LERİ

1 Gönderen - Ocak 4, 2016 - FAMOUS SPOTS

MUKADDERAT / BAHADIR BARUTER

2015’in şüphesiz en çok ilgi çeken sergilerinden biri. Contemporary İstanbul’da da bunu kanıtladı. Bu sergiyi kaçırdım diye üzülüyorsanız, geç kalmadınız.

mukadderat

17112015183650bba_112_110_x_106_x_24_cm_nopro_2

Baruter, çok ince işlediği bu minik heykelciklerine yenilerini ekleyerek 23 Ocak 2016 tarihine kadar x-ist’te sizlerle buluşuyor. http://www.artxist.com/

BERLİN

Almanya’nın en hip, en genç ve en eğlenceli şehri. 2015’in çok tercih edilen, kısa kaçamakların adresi Berlin, üzerinden duvarın izlerini silebilen, herkesin özgür olabildiği nadir yerlerden.

IMG_5147.JPG

@cizenbayan

@cizenbayan

Berlin’e bir kez giden genellikle bir kez daha gitmek istiyor çünkü Avrupa’nın ünlenen şehrinde hem sanat hem de eğlence açısından yapacaklar ve görülecekler listesi hiç bitmiyor.

PARIS LOUIS VUITTON- FRANK GEHRY VAKFI 

Ekim ayında açılan bu tasarım harikası bina, ‘Foundation Louis Vuitton’, hem Fransa’da hem de uluslararası arenada, hayır amaçlı çağdaş sanat tanıtımlarına ev sahipliği yapmayı vadeden kalıcı bir mekan.

paris

Kanadalı-Amerikalı mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan binanın formu, cam bir bulutu andıran 3.600 cam panelden yapılan 12 adet kıvrımlı yelkenden oluşuyor.

MİKSOLOJİ

2015 pek çok yeni terimi hayatımıza kazandırdı. Aslına bakarsanız miksoloji/miksolojist söylemi bir süredir Avrupa ve Amerika’da kullanılsa da bizim yeni yeni kullanmaya başladığımız bir kelime.

@ozturkkoca

famous_kokteyl

Belki de dünyanın ufacık bir telefonun içine sığmasıyla birlikte yeni trendlerden anında haberimiz oluyor artık. Miksolojistler iyi ki hayatımızda varlar. Yoksa o güzel kokteyllere nasıl ulaşabilirdik?

MOLA YILI- CESUR BEYAZ YAKALILAR 

Hepimizin gıpta ettiği, hatta zaman zaman kıskandığı ama asla kötümser algılamadığımız yeni bir bakış açısını getirdiler hayatımıza. Bankacı, gazeteci, mühendis, öğretmen, reklamcı…. Kariyerlerinin ya başındalar ya da bir sonraki adımın belirleneceği o ince noktadalar.

molayılı

Kimi her şeyi boş verip dünyayı dolaştı, kimi hayallerinin peşinden gidip aşçı, kahveci, zanaatkâr oldu. Bizler de en 2015 ‘te en çok onları konuştuk. Yaşasın, Cesur Beyaz Yakalılar!

SOHO HOUSE İSTANBUL’DA

Sıkça seyahat edenlerin iyi bildiği etmeyenlerin ise üyelik sistemine ve kurallarına şüpheci yaklaştığı Soho House 2015’in en çok konuşulanlarındandı.

 

Kimlerin üyeliği kabul edildi acaba kimler reddedildi, fotoğraf çekmek yasak, acaba içeride neler oluyor derken Soho House İstanbul’un ait şehir efsaneleri de bitmek tükenmek bilmedi. Dünyanın en prestijli ‘members club’larından Soho House, namını 2016’da da devam ettirecek gibi.

KARAKÖY & MODA

Senelerdir tacını kaptırmayan Avrupa yakasının eğlence ve bar hegemonyasının kırılma noktası Moda. Bu kırılma noktasında eğlence ve iyi vakit geçirme kavramına yönelik bakış açısındaki değişim de etkili oldu. Tıpkı Levent Erden’in söylediği gibi ‘İnsanlar artık bir şeye sahip olmak istemiyor. Bir yere ait olmak istiyor.’ Ve insanlar aradığı aidiyeti Moda’da buldu.

@cicekisleri @mahallemoda

@mahallemoda

@mahallemoda @zeplinpub

@mitte_karakoy

Avrupa yakası, Anadolu’nun bu atağına cevapsız kalamazdı elbette. 2013’te yükselen Karaköy, geçen yılı biraz da sakin geçirse de bu sezon yine ivme yaptı. Mitte ve Finn gibi yeni açılan mekanlar ise şüphesiz Karaköy’e namını geri kazandıranlardandı.

ZANAATKAR DOĞULMASA DA OLUNUR    

Kişiye özel, sadece göze değil, ruha da dokunabilen yaratıcı, duyarlı, sınırlı üretilen tasarımlar çevremizi sapa sardı. Daha özgür hissettik belki de. Kurumsal hayata veda edip kimileri evinde, arka bahçelerinde ya da atölyelerinde küçük çaplı üretimlere başladılar.

@chivitofficial

@northfoxworks

Bu butik tasarımcılar deriler, ahşaplar, doğar taşların yanı sıra ev yapımı bira, şarap ya da mumları da tasarlarken yaratıcılıklarını konuşturdular. Tabii yanlarına özgür ruhlarını da alarak.

KAHVENİN MİKSOLOJİSİ OLUR MU DEMEYİN! 

Kahveyle aramız her zaman iyi oldu. Türk, granül ve filtre kahvelerden haberdar olduğumuz zamanlarda, belki de dünya kahve devlerinin hayatımıza girmesiyle kahveye bir başka bakar olduk.

@walterscoffee

@walterscoffee

@mahallemoda @frambuazgunlugu

Hassas, ince işlenmesi gerektiğini, her değişik işleniş ile farklı tatlar sunduğunu gördüğümüzde ise aşık olduk. Butik kahveler ve dolayısıyla kahveciler sayesinde bu işin de miksolijisiyle tanıştık 2015’te.Artık barın arkasındaki miksoloji trendi kahvecilere de bulaştı. Kahve karışımları, eğitimler, giderek daha sofistike hale gelen bir pazar burası. Bu ilişkinin uzun süreli olmasını dileriz.

CHER IS BACK!

Metropolitan Müzesi’nin (MET) yardım amaçlı galasına kol kola geldiklerinde herkes önce şaşırdı ve pek çok yorumda bulundu. Hatta onlara galanın en iyi çifti yakıştırması yapıldı.

@marcjacobs

@marcjacobs

1997 yılında Donatella Versace ile birlikte katıldığı MET Galasından bu yana pek ortada gözükmeyen Cher bu yıl Marc Jacobs ile gelmişti. Formundan ve havasından hiç birşey kaybetmemiiş 69 yaşındaki Cher, Marc Jacobs markasının Sonbahar-Kış reklam yüzü oldu.

Yorum Yok

Yanıt Ver