27’ler Kulübü

10 Gönderen - Mart 13, 2015 - FAMOUS NUMBERS

Bazıları kaza, bazıları intihar, bazıları cinayet, bazıları yüksek doz uyuşturucudan… Ortak noktaları kariyerlerinin doruğunda olmaları. 27 yaşındaki ünlülerin risk altında olduğu pek çok araştırmalara ve tartışmalara dahi konu oldu. Bilim adamları hangi parametrelerin önemli olduğunu, bunların ne şekilde tanımlandıkları ve örneklerin ne şekilde bir araya getirilmesi gerektiğini araştırdı. Buna önce “ünlü”nün ne olduğunu tanımlayarak başladılar. Liste elli yılı aşkın süredir başarılı müzik parçalarını ve bunları yaratan sanatçıları barındırıyor.

1956 yılında liste başı olan Frank Sinatra’nın “Songs for Swingin’ Lovers!” parçasından, Leona Lewis’in 2007 yılında çok tutulan “Spirit” parçasına kadar, en az bir kez müzik istatistiklerini belirleyen şarkıcıları ve grup üyelerini tespit etti. Daha sonra her müzisyenin doğum ve ölüm tarihi ve en çok tutulan parçanın hangi tarihte ortaya çıktığını öğrendiler. İncelenen zaman aralığında 71 ölüm vakası vardı ki; bu yüzde yedilik bir orandı. Ayrıntılı araştırmalar sonucunda ölümlerin 27’den çok 32 yaşında meydana geldiği ortaya çıktı. Ancak genel olarak bakıldığında ölümlerin çoğu 20 ve 30 yaş arasında gerçekleşmişti.

Araştırmadan çıkan diğer sürpriz sonuç da şu: 80-90’lı yıllarda 30-40 yaş arasında neredeyse hiçbir müzisyen ölmemişken, özellikle de yetmişli yıllarda ve seksenli yılların başında çok sayıda yetenek hayatını kaybetmişti.

1994 yılında, 27 yaşında intihar eden Kurt Cobain’in annesi “Bizden ayrılarak o aptal kulübe girdi. Oysa ben ona bu aptal kulübe girme demiştim” diyerek hem herkesi şaşırttı. Bugün 27’ler kulübünün 45 üyesi var. Peki bu müzisyenlerin 27 yaşında çeşitli tartışmalara neden olan ölümleri tesadüf olabilir mi?

 

27’ler kulübüne üye 5 sanatçıyı ve ölüm nedenlerini sizler için derledik:

jim_morrison

Jim Morrison (8 Aralık 1943 – 3 Temmuz 1971)

Melbourne, Florida’da doğmuş ve ABD’li rock grubu The Doors`un söz yazarı ve vokali olmuştur. Birkaç şiir kitabı, dokümanları, kısa film denemeleri ve The unknown soldier için bir müzik video klibi denemesi vardır.  Daha 27 yaşındayken Paris’te ölümü nedeniyle gömülürken ve gömüldükten sonra bile sonsuz bir söylenti öldükten sonra da devam etti ve esrarı hala sürmektedir. Onlarca farklı ölüm teorisi vardır. Bu iddialardan bazıları; şöhretten bıktığı için ölü taklidi yaparak Hawaii’ye kaçtığı ve yaşamını orada sürdürdüğü (bu iddianın temeli mezarının boyutunun Jim’den küçük olduğu söylencesine dayanmaktadır), aşkı Pamela Courson’nın o sıralarda onu başka biriyle aldatmasına dayanamayarak intihar ettiğidir.

 


 

Janis Joplin At The Hotel Chelsea In NYC

Janis Joplin (19 Ocak 1943-4 Ekim 1970)

ABD’li şarkıcı ve söz yazarı. Joplin ilk çıkışını psychedelic-acid rock grubu olan Big Brother and the Holding Company ile yaptı, daha sonraki solo kariyerinde daha soul ve blues türlerine yatkın iki arka grup olan Kozmic Blues Band ve Full Tilt Boogie Band ile çalıştı. Joplin, Monterey Pop Festivali’nin en unutulmaz gösterilerinden birini yaptı ve bu gösteriden sonra Woodstock Festivali ve Festival Express tren turnesi için tüm dikkatleri üzerine çekti.4 Ekim 1970 günü, henüz 27 yaşındayken, Los Angeles’taki Landmark Motor Hotel’de aşırı dozda eroin yüzünden hayatını kaybetti. Janis Joplin, yaşadığı zamanda olduğu gibi günümüzde de, gelmiş geçmiş en iyi kadın blues şarkıcılarından biri olarak kabul edilmektedir.

 


 

VARIOUS - 1967

Jimi Hendrix (27 Kasım 1942-18 Eylül 1970)
Amerikalı gitarist, gitar virtüözü, şarkıcı, söz yazarı ve kültürel ikon. Hendrix rock tarihinin en etkili müzisyenlerinden birisidir.endrix nasıl gitar çalınacağını kendi başına öğrendi ve genellikle Fender Stratocaster kullandı. O sol elini kullanan bir gitarist olduğu için dizeleri tersten eklenmiş bir gitar kullanırdı.18 Eylül 1970’te, Londra’daki Semerkand Hoteli’nin zemin katında ölü bulundu. Aşırı içki ve uyku hapından öldüğü düşünülüyor. Baygın hâlde kusmuş ve kusmuğu ile boğulmuştur.2003 yılında Rolling Stone dergisi tarafından tüm zamanların en büyük gitaristi seçildi.

 


 

MTV Unplugged: Nirvana

Kurt Cobain (20 Şubat 1967-5 Nisan 1994)
ABD’li şarkıcı-söz yazarı, müzisyen ve sanatçı, Nirvana grubunun vokali, ritim ve solo gitaristidir. Cobain, 1985 yılında Krist Novoselic ile birlikte Nirvana’yı kurmuş, ‘Bleach’ isimli ilk albümlerini bağımsız olan plak şirketi Sub Pop’dan 1989 yılında çıkartmışlardır. DGC Records ile imzalanan anlaşma sonrasında, grubun ikinci albümü ‘Nevermind’ 1991 senesinde yayınlandı ve “Smells Like Teen Spirit” ile çığır açan bir başarı yakaladılar. ‘Nevermind’ın başarısının ardından Nirvana, X Kuşağı’nın ‘bayrağı önde götüren grubu’ olarak etiketlendi ve Cobain ‘bir neslin sözcüsü’ olarak nitelendirildi. Ancak Cobain’in kendi kişisel sorunlarının sık sık medyanın ilgisini çekmesi ve onun mesajının kamuoyu tarafından yanlış yorumlanması yüzünden sık sık rahatsızlandı ve sinirlendi. Nirvana, son stüdyo albümü ‘In Utero’ (1993) ile dinleyicilere meydan okudu. Hayatının son yıllarında Cobain eroin bağımlılığı, ünü ve imajının yanı sıra kendisi ve eşi Courtney Love’ı çevreleyen baskılar ile mücadele etti. Ayrıca hastalığı ve mide ağrıları da son yıllarında mücadele ettiği diğer faktörlerdi. 8 Nisan 1994 tarihinde Cobain, Seattle’daki evinde ölü bulundu. Resmî açıklamada kendisini av tüfeğiyle kafasından vurduğu açıklandı. Öldüğü zaman içinde bulunduğu koşullar halk tarafından sıkça tartışılan bir konu haline gelmiştir. Nirvana, sadece ABD sınırları içinde 25 milyon albüm sattı, dünya çapında ise bu rakam 50 milyonu geçti.

 


 

amy

Amy Winehouse (14 Eylül 1983-23 Temmuz 2011)
İngiliz şarkıcı ve şarkı sözü yazarı. Güçlü kontralto vokalleri ile R&B, soul ve caz türlerinde yaptığı çalışmalarla bilinmekteydi. Madde bağımlılığı ve ruh sağlığı sorunlarıyla gündeme geldi.Şarkıcının uyuşturucu ve alkol bağımlılığı sorunları, 2007’den ölümüne kadar haberlerde düzenli olarak yer aldı. Boşandığı eşi Blake Fielder-Civil ile birliktelikleri esnasında çeşitli nedenlerle sık sık yasal sorunlar yaşadılar ve eşi kısa bir süreliğine hapse girdi. 2008’de Winehouse, kariyeri ve hayatını tehdit eden bir dizi sağlık sorunu ile karşı karşıya geldi. Winehouse, Londra’daki evinde 23 Temmuz 2011 tarihinde ölü bulundu; polis, ölüm nedeninin henüz bilinmediğini açıkladı. Ailesi ve arkadaşları, 26 Temmuz 2011’de cenazesine katıldı. Daha sonra cesedi Golders Green Crematorium’da yakıldı.

Yorum Yok

Yanıt Ver