100.000

13 Gönderen - Mayıs 25, 2015 - FAMOUS NUMBERS

Yüz binlerce özgün karenin sahibi, ünsüz ünlü: Vivian Maier

Koleksiyoncu ve tarihçi John Maloof, Chicago tarihine dair yazacağı kitap için materyal bulma umuduyla 2007 yılında bir eskici dükkanından içeriye adımını attığında hayatının baştan aşağı değişeceğini asla tahmin edemezdi. O gün eskici dükkanında bir açık artırma vardı. Oradan buradan toplanmış, sahibinden çeşitli sebeplerden ötürü kopmuş onlarca eşya… Aralarında bir kutu da vardı. İlk bakışta 1950’ler Chicago’suna ait birkaç fotoğrafın göze çarptığı, içerisinde envai çeşit kişisel eşyanın bulunduğu bir kutu… İçgüdülerine güvenen John Maloof, kutuyu 380 dolara satın aldı ve evine götürdü. Evinde daha detaylı incelemek için kutunun kapağını kaldırdığında eski tarihli faturalar, fişler, kül tablaları, gazete kupürleri ve ses kayıtlarının yanı sıra kendisini hayretler içinde bırakan bir şey daha buldu: Negatif halde saklanmış binlerce sokak fotoğrafı.

Maloof’u en çok şaşırtansa bunların sıradan fotoğraflara benzemiyor oluşuydu. Profesyonel bir fotoğraf sanatçısının elinden ve gözünden çıktığını hissettiren eşsiz bir kaliteye, son derece ilginç yaşam parçalarına ev sahipliği yapan karelere bakıyordu John Maloof.

Peki bu fotoğrafların sahibi kimdi? Ünlü bir fotoğrafçı olabilir miydi? John Maloof kutuyu biraz daha karıştırdığında bir isimle karşılaştı: Vivian Maier. Hakkında pek fazla bilgiye ulaşamadı bu gizemli insanın. Birkaç müzayedeciyle birlikte temasa geçerek Vivian Maier’e ait olduğunu öğrendiği diğer kutuları toplamaya başladı. Bayan Maier, John Maloof için bir saplantı haline gelmişti. Negatifleri özenle işledi ve dijital ortama aktardı. Yıl 2009 olmuştu ve John Maloof dijital ortamda biriktirdiği fotoğrafları fotoğraf paylaşım ağı Flickr üzerinden yayınlamaya karar verdi. Kim bilir, belki de bu müthiş fotoğrafların gizemli sahibini tanıyan birileri çıkardı. Fotoğraflar kısa sürede viral bir etkiye neden oldu ve tüm dünyada fotoğraf severler Vivian Maier’in fotoğraflarını paylaşmaya başladılar.

John Maloof, 2009’un Nisan ayında, düzenli olarak yaptığı Google aramalarında ilk kez bir sonuca ulaştı. Bir gazetede yayınlanan ölüm haberiydi bu ve Vivian Maier isimli birinin öldüğünü haber veriyordu. Vivian Maier’in sırlarla dolu yaşamı sona ermişti. Oysa John Maloof için öykü yeni başlıyordu. Araştırmalarını hızlandıran John Maloof, Vivian Maier’in sırlarla örülü portresini yavaş yavaş ortaya çıkarmaya başladı. O, profesyonel bir sokak fotoğrafçısı değil, bir dadıydı! Üstelik, sokak fotoğrafları çektiğinden onu tanıyan ailelerin hiçbirinin haberi yoktu!

60 yıl boyunca süren dadılık kariyerinde ilişkiye geçtiği ailelerle temas kuran Maloof, en sonunda Vivian Maier’in nasıl biri olduğuna dair somut bilgiler edinmeye başlamıştı. Maier hakkında söylenenler aşağı yukarı hep aynı şeylerdi: İçine kapanık, uzun boylu, fazla konuşmayan, ağır Alman-Fransız aksanlı, mahremiyetine düşkün, yalnız bir kadın…

Vivian Dorothea Maier 1926 yılında New York şehrinde doğmuştu. Ailesi ve erken dönem yaşantısına dair çok fazla bilgi bulunmayan Maier, 1956’dan itibaren 40 yıl boyunca dadılık yaparak yaşamını sürdürmüştü. Dadılık mesleği, kimselerle paylaşmadığı sokak fotoğrafçılığı kariyeri için de bulunmaz bir fırsat sunuyordu. Bakımlarını üstlendiği çocukları oyun parkına yürüyerek götürüyor, onlar oyunlarına dalmışken etrafına olup bitenlerin fotoğraflarını çekiyordu. Kullandığı Rolleiflex kamera ona büyük avantaj sağlıyordu zira makinenin dikey vizörü sayesinde fotoğrafını çekmek istediği insanlara bunu belli etmemeyi başarabiliyordu.

Unutulmuş bir kutudan çıkan unutulmaz tanıklıklar

Maier, 1960 yılında dünya turuna çıkıp Vietnam’dan Güney Amerika’ya kadar birçok ülke ve bölgede fotoğraf koleksiyonuna yeni kareler eklemişti. Yaklaşık 100.000 kadar olduğu düşünülen fotoğraf negatifleri, işlendiğinde olağanüstü eserler ortaya çıkarıyordu. 1950 ve 1960’ların Amerika’sı çok özgün bir gözün yorumlarıyla günümüze taşınıyordu. Fotoğraflarını bir gün, bir mecrada yayınlamak isteyip istemediğine dair hiçbir ipucu bırakmamış olsa da, John Maloof bu gizemli kadının eserlerini tüm dünyanın görmesi gerektiği konusunda ısrarcıydı ve 2009 yılından bu yana düzenlenmesine aracılık ettiği sergilerle bu özgün sanatçının eserlerini daha fazla insanın görmesini sağladı.

Dünyanın ünlü fotoğrafçılarının eserlerine hayran kaldığı Vivian Maier’in yaşam öyküsü ve eserleri, John Maloof tarafından yönetilen Finding Vivian Maier isimli belgeselde toplandı. Kendisinden miras kalan binlerce fotoğraf www.vivianmaier.com adresinde.

 

Yorum Yok

Yanıt Ver