ÜNLÜ VE KÜLT: TRAINSPOTTING

0 Gönderen - Ağustos 2, 2016 - FAMOUS FOR A REASON

Mark Renton’un (Ewan McGregor) Edinburgh’ta bir yolunu bulup tuvaletten kurtulmasının üzerinden tam 20 sene geçti. Film öylesine sükse yaratmıştı ki salondan çıkan izleyiciler devamının ne zaman çekileceğini konuşmaya başlamışlardı bile. Hatta filmin fanları ikincisinin bir an önce çekilmesi için çeşitli kampanyalar düzenlemişlerdi.

trainspotting.jpg

Öte yandan, yönetmen Danny Boyle devam filmi ile ilgili gelen sorulara: ‘Yapmış olmak için yapmayacağım’ derken çok netti. Boyle, Trainspotting’in devam filmini 10 yıl sonra çekmek istediğini ve bunu da Irvine Welsh’in devam romanı olan Porn’dan uyarlanacağını söyledi. Boyle’un açıkladığı tarihin üzerinden fazladan bir 10 sene daha geçti. Ve nihayet 27 Ocak 2017’de vizyona girecek devam filmi ‘T2’ adıyla hayranlarının karşısına çıkıyor.

Trainspotting

1996 yılında vizyona giren ve o yıllarda tamamen Hollywood sinemasının kıskacında olan film endüstrisinin bakış açısını değiştiren Trainspotting Avrupalıların da ‘iyi’ film yapabildiklerinin göstergelerinden biri haline geldi. Kısacası ününü bu başarısına ve kült olmasına borçlu olan film sadece senaryosuyla değil müzikleriyle de ünlü. Özellikle Lou Reed’in seslendirdiği ‘Perfect Day’ bu ün de önemli bir role sahip.

Sadece bu kadarla da kalmıyor. Ewan Mcgregor, Johnny Lee Miller, Robet Carlisle ve Ewan Bremner gibi şimdilerde yakından tanıdığımız isimler de aslında ünlerini ve başarılarını Trainspotting’e borçlular.

PAY-Ewan-McGregor-and-Robert-Carlyle-filming-Trainspotting-2.jpg

Şimdilerde ise aynı kadro ve yine Edinburgh’ta devam filminin çekimleriyle meşgul. Danny Boyle, ünlerine ün katmış bu projenin ikincisi için yeniden bir araya gelen 4 oyuncu ismin büyük fedakarlık yaptıklarını gizlemiyor. Karakterlerinden kullanılan şarkılara, marş gibi ezberlenen repliklerine kadar her detayıyla kült mertebesine ulaşmış filmin yenisinde de bu gelenekler bozulmuyor.

Edinburgh.

Filmin ilk teaser’ı ise geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Bu 42 saniyelik teaser’da Ewan Mcgregor, Johnny Lee Miller, Robert Carlisle ve Ewan Bremner’ı sadece 5 saniye aynı karede görmek bile heyecan uyandırmaya yetti. O zaman yeni yılın ilk ayına kadar geri sayım yapmaya, renkli İskoçya’da çekilen bu kült filmin ikincisi sinemalara gelene kadar şimdilik kısa trailer ile yetinelim.

 

Yorum Yok

Yanıt Ver