Orçun Ortaç: Twitter’a güzel kadınlar için girdik, filozof olduk

10 Gönderen - Mart 27, 2015 - FAMOUS FOR A REASON

İlk olarak senden başlayalım Orçun Ortaç kimdir, neler yapar?
Ben işinde gücünde, 36 yaşında, dijital ajansı olan, köpeğiyle birlikte mutlu mesut yaşayan bir adamım. Kendi işim, sosyal medya ve dijital pazarlama. Bir çok şirkete ve ajansa sosyal medya danışmanlığı veriyorum.

Orçun günlük hayatında ne yapar?
Köpeğim var günde onu iki kere dışarı çıkarıyorum. Spora gidiyorum. Evdeyim veya işteyim.

Orçun ile Taci arasındaki farkları ve benzerlikleri anlatsana biraz…
Bursa’nın ufak bir ilçesinde yetiştim. Taci karakterine benzer bir çok adam vardı mahalleden ağabeyler, esnaf gibi… Aslında oradaki gözlemlerimden ortaya çıkan, oradan yaratılmış bir karakter. Ama birebir benimle tek örtüşen yanı Beşiktaşlı olması. Taci’nin Twitter’daki Beşiktaşlılığını herkes bilir. Onun haricinde tarzına dair hiçbir şey örtüşmüyor.

Peki Bursalılar Taci ilgili ne düşünüyor?
Aslında en çok takipçim Bursa ve Edirne’den. Marmara Bölgesi’nden daha çok takipçim var. Bursalılar kızmıyor, çünkü kendilerinden çok şey buluyorlar. Zaten Taci’nin önceden kullandığı profil fotoğrafı da Bursa’da yaşayan bir adama ait.

Onunla ilgili bir dava süreci olmuştu sanırım?
Evet, davalık olduk. Aslında ben bu adamla tanışıyorum. Çocuklarıyla tanıştım, ailesiyle tanıştım. Bir kaç kere görüştük. Fotoğrafını kullanmamda bir sakınca olmadığını söyledi. Birden bir şey oldu ve bana dava açtı.

Dava ne oldu peki?
Mahkeme hesabın engellenmesine karar verdi.

Hesap hala açık, bu nasıl oldu?
Bu konuda epeyce uğraşmam gerekti. Twitter bana mail atıp bu konu hakkında sorular sormuş. Ben de normalde mail kaçırmam fakat nasıl olduysa bunu atlamışım. Gerekli cevapları vermediğimden dolayı Twitter mahkemenin kararıyla hesabı kapattığını bildirdi. Sonrasında Twitter ile aramızda yoğun bir yazışma geçti. Taci Kalkavan’ın marka tescilini aldığımı gösteren gerekli bütün belgeleri kendilerine ilettikten sonra hesabımı açtılar. Zaten kapanmadan bir süre önce Taci’nin karikatürize edilmiş fotoğraflarını kullanmaya başlamıştım.

Karikatür hala devam ediyor değil mi?
Tabi ki isimle birlikte onun da marka tescili bende zaten.

O fotoğrafı nasıl yarattığından bahseder misin?
Aslında o da ilginç,  geçmişte kız arkadaş meselesi yüzünden kullandığım bütün hesapları kapatmıştım. Sonra, arkadaşlarım yeni hesap aç dediler. Bende evde otururken Bursa’daki çocukluk dönemlerim aklıma geldi. Oradan bir karakter yaratmak istedim. Adı ne olur diye düşünürken mahalleden bir isim olsa olsa, Taci olur dedim. Soyadını da biraz ünlü bir isim olsun  istedim. Peki bu adamın profil fotoğrafı nasıl olmalı diye düşünürken, Google’da görsellere “yılan gibi adam” yazdım. Taci’nin fotoğrafı bu olmalı diyerek aldım kullandım. Taci sosyal medyada oluşturulmuş ilk karakterdir.


IMG_8566

TACİ KALKAVAN, BAŞBAKAN, CUMHURBAŞKANI HATTA PAPA BİLE OLDU

 

Taci’nin geldiği noktadan memnun musun? Orçun adıyla fenomen olmadığına pişman mısın?
Memnunum. Kendin olmayınca, daha rahat ediyorsun, kimse seni bilmiyor. Araştırmaları gerekiyor böylece de aslında daha güzel ifade ediyorsun kendini.

Şimdi Instagram ve Vine ile bu gizlilik kırıldı mı?
Bazıları öyle diyor. “Gizem” olmalı evet, ama nereye kadar? Bir çok röportajda ve programda görüyorlar. Ben görmelerini ben istedim. Çünkü bazen ciddi şeyler yazıyoruz. İnsanlar bunun arkasında kim var bilmek istiyor. Öte yandan, çok abartılı bir şekilde de kendimi göstermiyorum.

Kadın hayranlarından seni gördükten nasıl yorumlar geldi?
Çirkin diyen de oldu, yakışıklı diyen de. Çoğu beni boğazda yalıda oturan büyük bir insanın torunu, çocuğu bir adam zannediyorlarmış. Ve evet, böyle çok adam var. Ama önce şuna karar vermek lazım; “Twitter fenomeni nedir, kime denir?” Ben bunu başından beri kabul etmiyorum. Eskilerden gelen ben ve benim gibi üç beş tane adam vardır. Artık Twitter’da binlerce takipçisi olan bir çok insan var. Ve hepsine de fenomen denmeye başlandı. Ben onlarla kendimi bir tutmuyorum.

Taci Kalkavan’ın hayran kitlesini biraz anlatır mısın? Nasıl bir profil yapıları var?

Kitlesi esnaf, Müslüm Gürses, Orhan Gencebay fanları gibi bir kitlesi var. Seçim zamanı mesela Melih Gökçek ile çok eğleniyordum. Ona tweetler atıyorduk vs. sonra bir gün dedim ki; “Seçimlerde Ankara Belediye Başkan adayı oluyorum, desteklerinizi bekliyorum.” Ondan sonra hashtag oluşturdular “Ankara’nın başına Taci geçecek” diye Türkiye’nin gündeminde bir gün kaldı. Sonra Papa seçimleri oldu, “Taci papa seçildi” trend topicte bir gün boyunca kaldı. Sonra futbol federasyonu başkanı seçildim. Aslında kısaca, Taci halkın adamı. Bir şeye isyan etmek istedikleri zaman Taci’yi kullanıyorlar. Mesela Yıldırım Demirören’i istemiyorlar, biz buna nasıl tepkimizi gösterebiliriz, diyerek Taci’yi kullanıyorlar. Diyorlar ki halktan adam Taci geçsin daha iyi yapar. Yani aslında, biz bile senden daha iyi yaparız demek istiyorlar orada. Onun haricinde İç işleri bakanı, Başbakan, Cumhurbaşkanı da oldum. Bunların hepsi trending topic oldu. İnsanlar severek takip ediyor. Taci doğum gününde de mutlaka trending topic olur.

Taci Kalkavan’ın doğum günü var mı?

Kendi doğum günüm, Taci Kalkavan’ın da doğum günü.

Takipçilerinin ne kadarı kadın ne kadarı erkek?
%60’lık dilimi erkek, % 40’ı kadın diyebiliriz.

Senin için genel olarak “tutarlı” yorumu var. Bu bilerek mi yoksa doğaçlama mı gelişen bir şey?
Onu bana da söylüyorlar. Kendim olsaydım emin olun ki sapabilirdim. Fakat o ben değilim. Taci bir karakter, onun özünde bir delikanlılık var. İnsanlar, “Hiç mi canın sıkkın olduğun zaman kendinden tweetler atmıyorsun?” diye soruyor. Gece içki içtiysem Twitter’a girmem, tweet atmam. Ya da canım çok sıkkın olduğu zaman da girmem. Kendimle alakalı tweetler atmam. Bunu bir kere yapmışım,  bir söyleşide denk geldi, 2011-2012 yıllarında üniversitede söyleşi sırasında biri söz istedi ve ‘Attın abi’ dedi. “Ne zaman attım?” dedim. “2010 yılında, yeğenin 1 yaşına girmişti. Doğum gününde onun fotoğrafını atmıştın” dedi. Onu söyledi, ondan sonra da yapmadım zaten.

Pişman olup sildiğin tweetlerin var mı?
Çok fazla yok ama gün içerisinde atıp, 3-5 saat sonra saçma gelip sildiğim oluyor.

Karakterin bu noktaya geleceğini tahmin eder miydin?
Bu kadar büyüyeceğini hiç tahmin etmedim. Ben o karakteri oluştururken gülelim, eğlenelim istedim. Zaten sosyal medyaya giriş amacımız belliydi. Daha güzel kadınlarla tanışabilmek. Kadınlar diye girdik ve filozof olduk.

Kadınlar ve filozof derken, kadınları çözebildin mi bari?
Çözemedim, çözemedik, çözülmezler zaten.

Peki Taci ne yaptı da karakter bu kadar patlama yaptı?
Zaman içinde oldu. Çünkü herkes o karakterden kendinde bir şey gördü. Herkesin düşündüğü herkesin bildiği şeyleri söyledi. Herhalde o sihir, 140 karakterle bunları ifade edebilmekti. Bunu iyi yapıyoruz ki, insanlar da ilgiyle takip ediyor.

Sence bunun ömrü var mı?
Herkes Twitter düşüşe geçecek, daha çok Instagram popüler hale gelecek diyor ama bence alakası yok. Kişisel kullanım için belki evet popüler hale gelebilir. Fakat kurumsal veya marka bazında değerlendirecek olursak şu an Twitter önemli bir noktada. Markalar Twitter’ı daha etkili kullanmaya çalışıyorlar.

Ne tip projelerde ve kimlerle çalışıyorsun?
Ödüllü projeler var. Avea Woops’un projesi var. TTNET’in var, Peugeot’nun bir projesi var. Engelsiz Yaşam gibi kurumsal sosyal sorumluluk projesi yaptık.

Bu projelerde Taci Kalkavan olarak mı bulunuyorsun? O ayrım zor değil mi?
Evet, Taci olarak. Zor tabii ama sanırım alıştım, 5 sene oldu. En yakın arkadaşlarım bile bana Taci diyor. Bu  hoşuma da gidiyor. Demek ki o kadar benimsemişler.

Bursa’ya gidiyor musun? Bursa’da da sana Taci mi diyorlar?
Tabii sık sık gidiyorum, ablam orada yaşıyor. Yok, onlar Taci’ye alışamadı, Orçun diyorlar. Ama Taci karakterini oldukça iyi tanıyorlar. Önceleri sosyal medyayla çok fazla ilgilenmezlerdi. Benim bu olayları duyduktan sonra hepsi kendine Twitter, Instagram hesabı falan açmaya başladı. Tabii bizim gibi kullanmıyor onlar. Onlar genelde haber sitelerini takip ediyorlar. Bir de arada Taci’yi… Annem günde 2-3 kere arardı “Oğlum ne yedin?” diye. Şimdi aramıyor, haftada bir falan arıyor. Çünkü Instagram’dan, Twitter’dan neler yaptığımı takip edebiliyor.

Yazdıklarına kızıyor mu? Özellikle argo kelimeler kullandığın zaman…
Ben normalde de öyle bir insanım. Normal hayatımda da yeri geldiğinde argoyu kullanırım. Açıkçası kullanılması gerektiğini de düşünüyorum. Kraliyet ailesinden gelmiyoruz. Arkadaşlarınla otururken, ailenle otururken kendin gibi davranıp, konuşabilmelisin.

Taci Kalkavan önceden oturulup çalışılan bir proje mi?
Aslında Taci’nin sihri doğaçlama olmasında. Mesela kendi kişisel hesabım da var. O hesaptan tweet attım, beğenen olmadı ve moralim bozuldu. Sonra o tweetleri de sildim. Taci’yi yaratan bendim ama etkileşim alamıyordum. Çok moralim bozuldu. :) Taci’ye gelecek olursak mesela son dönem attığı tweetlere baktım, çok fazla Beşiktaş olmuş onu fark ettim. Bu konuda biraz daha dikkat etmem gerekiyor. Çünkü insanların canı sıkılabiliyor.

Karşı takımdan küfür yiyor musun?
Karşı takıma hiçbir zaman hakaret etmem. Ama yine de bazen olabiliyor.

Peki onlara cevap veriyor musun mesela siyasi konulardaki yorumların?
İlk başlarda keyfimi hatta uykumu kaçırdığı bile oluyordu. İlk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorsunuz. Sonrasında ünlülere hak vermeye başladım. Çünkü bir şey yazıyorsunuz, yüzlerce insan küfür ediyor. Başlarda bunu kaldıramıyordum, karşılık veriyordum. Baktım olacak gibi değil, görmezden gelmeye başladık. Artık engelliyorum veya görmüyorum. Umursamıyorum diyebiliriz.

Neye göre insanlara cevap veriyorsun, yorum yapıyor musun?
Güzel kızlara özellikle cevap vermeye dikkat ediyorum. Yakışıklı erkeklere cevap vermiyorum. Ben ona cevap verdiğim zaman başkalarının da görmesini sağlayabilirim. Boşuna kendine rakip yaratmaya gerek yok.

Twitter’daki resmine göre mi? Sahte hesap olmadığını nasıl anlıyorsun?
Aynen öyle, ama sadece Twitter hesabına göre değil. Bırakın da bazı tüyolar biz de kalsın :) Sahte hesapları anlıyorsun zaten. Ufak bir ipucu vereyim, eğer bir kız diğer sosyal medya hesaplarının adreslerini twitter’a  yazmışsa, ya da farklı bir içerik paylaşmamışsa sahte değildir.

Taci karakteri hiç mi aşık olmuyor, efkarlanmıyor?
Taci içki kullanmaz, tarzı bellidir. Çok net sınırları vardır,  genelde çok kibardır. Aslında Taci’nin kadınlara yanaşamayan veya kadınlarla karşılaştığında çekingen kalan bir karakteri var. Konuşur ama icraata geldiğinde hiçbir şey yoktur. Mesela Taci’nin hiç sevgilisi olmadı.

Şöyle olabilir mi, aslında Taci kızları ayarlıyor, Orçun kızlarla buluşuyor.
Aslında mantıklı. Şu var Taci ayarlamıyor tabii ki.  Orada şu var bence: “Bu karakterin arkasında kim var?” diyorlar. O yüzden herhalde. Ama, dediğin de mantıksız değil :)

IMG_8552
TACİ KALKAVAN FİLM OLACAK

Taci, kaç yaşında?
Taci, 36-37 yaşlarında.

Taci karakterinin bir gününü anlatsana… 

Taci, sabah işe gider, esnaftır. Akşam yemeğe gider, annesiyle yaşar. Akşamları kahveye gider. Bütün mahalle tarafından sevilir. Kahvede para vermez mesela, yancıdır. Ve devamlı oralet içer.

Taci’yi evlendirmeyi falan düşünmüyor musun, çocuğu olmayacak böyle kalacak?

Büyüsü bozulur gibi geliyor bana.

Belki değişir fikrin?

Taci’ye yakışmaz. Evlendikten sonra bunları nasıl diyecek? O karakter bir süre sonra itici gelmeye başlar. Bu yüzden Taci müzmin bekar kalacak.

Taci,  Orçun’un ne kadar vaktini alıyor?
Twitter’ı çoğu kullanıcıdan daha az kullanıyorum. Gündemde ne olmuş, ne bitmiş ona bakabilmek için 5 veya 6 kez giriyorum. Kontrol ediyorum, 5-10 dakika diyebiliriz.

Peki tweet atmanın kuralları var mı?
Öyle manyaklar var. “Günde 5 tweet atmalıyım” gibi. Atma, 1 hafta atma, yani neden atıyorsun? Canın istemezse atma. Orada hiçbir kuralım falan yok benim. Eğer kendinize bir hedef belirliyorsanız, kural koyuyorsanız o iş olmaz. Taci’nin bu kadar popüler olmasının nedeni de o. Çok rahat bir adam. Ama 3- 4 gün yazmadığım zaman rahatsız oluyorum. Çünkü orada yazmamı bekleyen bir kitle de var.

Taci Kalkavan’ı filmleştirme gibi bir proje vardı. Şu an ne aşamada var mı böyle bir planın?
Evet, 3 yıl önce ciddi bir yerden teklif geldi. Toplantı falan yaptık. Senaryolaştıracaktık, son anda vazgeçtim. O an zamanı olmadığını düşündüm. Ama hala gelen teklifler var. Şu aşamada düşünüyorum artık.

Riskli bulmuyor musun?
Hayır, aksine bu proje sayesinde insanlarla daha da yakınlaşmış olacak.

Senaryo aşamasında sen olacak mısın?
Tabii ki, çünkü o karakterin çok ince çizgileri var. Onlara bağlı kalmak gerekiyor. Ama elbette profesyonel senaristlerle çalışacağız. Taci’nin özlü sözleri, replikleri, ara konuşmaları falan ben yardımcı olacağım.

Peki o Bursa’daki fotoğrafını kullandığın kişi ne olacak? O da bu projede yer alacak mı?
Bu konuyu düşündük, hala da düşünüyoruz. Olmasını isterim, kendisi de kabul ederse neden olmasın. Hatta bizim kafamızda Taci’nin babası olarak dahil etmek vardı. Olursa çok da güzel olur. Bazı kişiler kitabını da yazalım dedi. Taci Kalkavan’ı kitaplaştırmak bazıları için çok mantıklı ama benim için değil. Ben daha çok sinema filminin etkili olacağını düşünüyorum. Çünkü gerçekten insanlar seviyor o karakteri ve kendilerinden çok şey buluyorlar. Recep İvedik karakteriyle karşılaştırılıyor ama alakası yok. Recep İvedik; daha kaba, daha sert çıkışları olan bir karakter. Taci ise öyle değil; daha kibar, daha bizden.

Taci’yi Vine’a taşımayı düşünmüyor musun?
Kendimi çok fazla göstermeyi de sevmiyorum. Çünkü benim oyunculuk yanım yok. Ben fotoğraf bile çekilirken kasılıyorum, kötü çıktığımı düşünüyorum. Hiç gerek yok.

En sevdiğin tweetleri ve sözlerinden 2 tane söyler misin?
Fikirtepe çocuğudur Taci, durmadan çatışma yaşar Nişantaşı, Bebek kızlarıyla ve onlara göndermelerde bulunur… Şöyle der mesela:  “İndim Nişantaşı ovasına, tutuldum bir tikinin kasasına… Dedim, ‘yavrum o nasıl çanak?’ Yapıştırdı hemen ‘Üff sen de be salak’.” 2-3 yıl olmuştur.

Attığım bir tweet daha vardı. Kadınlara yazıyorum tabii bunu, büyük harflerle : “SAHTEKARSINIZ… Destekli sutyen de ne lan? Biz donumuzun içine patlıcan sokup geziyor muyuz?” yazdım. O tweetten sonra Taci Kalkavan’ın hesabı bayağı bir coştu. Orada bir patlama oldu.

Taci’yi takip eden ünlüler var mı?

Bir çoğu takip ediyor. Ama Cem Yılmaz’ın takip ettiği tek fenomen Taci Kalkavan.

Arada onlarla sohbet falan oluyor mu?
Evet, mesela bir çok kişi “Demet’le (Demet Akalın) çok eski arkadaş mısınız?” diye soruyor. Hayır değiliz, görüştük ama bizim tanışıklığımız sosyal medyadan, Fettah Can, Ceyhun Yılmaz, Sarp Apak vs. bir çok insanla oradan tanışıyoruz.

Taci kimleri takip ediyor?
Az takipçisi olan güzel kızları.. :) Mecburen takip ettiğim insanlar da var. Severek takip ettiğim insanlar da. Severek takip ettiklerim arasında Sami Hazinses, Kutup Zencisi, Jokato, Başar Çankaya’yı sayabilirim. Dahası da var ama şimdi aklıma onlar geldi.

Genel olarak sizin camiadaki adamları zorunlu olarak takip etme durumu var mı?
Maalesef evet var. Ayıp olmasın diye takip ettiğim kişi sayısı oldukça çok. 500-600 kişinin içinden 20-30’unu severek takip ediyorumdur.

Yorum Yok

Yanıt Ver