ÖLÜMÜNÜN 60’INCI YILINDA FRIDA KAHLO

0 Gönderen - Ağustos 8, 2016 - FAMOUS FOR A REASON

Frida-vogue-1937-TEST-693x1024

Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon, ya da bizim için kısaca ‘Frida’. Malesef ki acılarla dolu çok da uzun olmayan hayatı, 6 yaşında geçirdiği çocuk felci, 18 yaşında geçirdiği trafik kazası ile şekillendi. Kulağa ne kadar acı ve trajik gelse de, işte bu üzücü vakalar, belki de Frida Kahlo’nun ününe ve başarısına vesile oldu.

1938’de New York’ta açtığı sergisi ona ilk büyük ününü kazandırırken, bir yıl sonra Paris’teki sergisinde de alkış toplamaya devam etti. Bundan sonrası Frida için dergilere kapak olan eserler, milyon dolarlara satılan otoportrelerle süslü bir dönemi başlattı. Özellikle yirminci yüzyılın popüler kültür ikonu olmuş bu kadın sadece resimleriyle değil, sıra dışı hayat hikayesi, inişli çıkışlı özel yaşamı ve sosyalist, komunist görüşleri ile de ünlüdür.

article-frida2-1126

OT Dergisi yakın zamanda yaptığı Frida kapağında onu “Aşkın, Acının ve Devrimin Kadını” diye nitelendirdi. Bir web sitesi ise bu ünlü ve başarılı ressamın ilginç yaşamını bir paragrafta şöyle özetlemeyi tercih etti: Frida, 6 Temmuz 1907 yılında Meksika’ da Macar Yahudisi fotoğrafçı Wilhelm Kahlo ve Kızılderili asıllı Matilde Calderon Gonzales’in dört kızından üçüncüsü olarak dünyaya geldi. Ama kendisi doğum tarihini, Meksika Devrimi’nin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 günü olarak ilan etti. Doğumundan sonra annesi hastalandığı için kızılderili bir süt anne tarafından büyütüldü. Bunun etkisini daha sonra resimlerine de yansıttı. Annesinin nazik ama gereğinden fazla hesaplı ve dindar bulan Frida babası ile her zaman yakın ilişki içinde oldu. Talihsizlikler onu 6 yaşında yakaladı. Geçirdiği çocuk felci sonucunda bir bacağı diğerinden daha zayıf kaldı. Bu onun okul sıralarında “Tahta Bacak Frida” olarak anılmasına sebep oldu. Bu yüzden tüm hayatı boyunca hep uzun etekler giydi.”

Yatağa bağlı ve hastalıklarla geçen hayatında kendini en çok sanata ve resme verdi. Yaratıcılığı zirvedeydi. Trajik trafik kazasından önce tıp okumayı ve doktor olmayı hayal eden Frida, bu hayalini hiç gerçeğe dönüştüremedi, ama bize yadigar pek çok ölümsüz eser bıraktı.

frida diego rivera

Meksika’nın Michalangelosu olarak anılan ünlü ve başarılı ressam Diego Rivera, Frida’nın hayatına damgasını vuran isimdi. Fırtınalı aşkları, daha da fırtınalı evlilikleri, gündem yaratan ayırılıkları, tekrar barışmaları çok konuşuldu.

Frida, aşkında ve hayata tutunma gücünde görülebieceği gibi sanatında da çok tutkuluydu. Ve çok inatçıydı. Sık sık sağlığı bozulan Frida, doktorların “hayır” demelerine karşın ilk bireysel sergisine ambulans ile gitti. Frida’nın kendisi gibi  bahçesi de çok konuşuldu. Bonito isimli oyunbaz Amazon papağanına, Granizo isimli geyiğe, Bianca isimli bir kartala ev sahipliği yaptı. Hayvanları Frida’nın resimlerine de  konu oldu.

O sadece döneminde yaşamış isimlere ya da kendi ülkesine ilham vermedi. Tarzıyla dünyanın en ünlü ve en başarılı bazı isimlerine Jean Paul Gaultier, Dolce & Gabbana, Maya Hansen gibi bir çok ünlü moda tasarımcısına ilham kaynağı oldu.

Ölümünden 60 yıl sonra bile Frida’yı neredeyse baktığımız her yerde görmek mümkün. Genellikle tek başına ve yatağa bağlı ömrünü aynaya bakarak geçirdiği için sürekli oto-portre çizdi. Ve bizim çevremizi saranlar da Frida’nın oto portreleri oldu.

frida5

Bugün evlerimizi, bilgisayar ekranlarımızı, takılarımızı, çantalarımızı, duvarlarımızı ya da  ayakkabılarımızı süsleyen Frida’nın resimlerinden çok Frida’nın kendi resmi. Topuz şeklinde sıkıca toplanmış siyah saçları, ortası birleşik kaşları ve sıkça resmettiği bıyıklarıyla bu kadın aslında oto portreden daha ziyade simgelerle doluydu. Örneğin, 19. yüzyılın Meksikaları burjuvaları eşlerinin bıyıklarından gururla söz ederlermiş zira bu durum Frida’nin köse olarak ifade edilen yerli ırktan değil, gerçek İspanyollardan olduğunun bir simgesiydi.

Frida-Kahlo

Ve son olarak Frida’dan, Diego’ya: Dünyaca ünlü ayrılık mektubu

“Kötü günümde yanımda olmadığın zaman vazgeçtim. Canın sıkıldığında benimle paylaşmadığını, kırılacak veya tedirgin olacak olsam bile düşüncelerini açıkça söylemediğini anladığım zaman vazgeçtim. Bana yalan söylediğini anladığım zaman vazgeçtim. Gözlerime baktığında kalbinle bakmadığını ve bana hala söylemediğin şeyler olduğunu hissettiğimde vazgeçtim. Her sabah benimle uyanmak istemediğini, geleceğimizin hiçbir yere gitmediğini anladığım zaman vazgeçtim. Düşüncelerime ve değerlerime değer vermediğin için vazgeçtim. Ağrılarımı dindirecek sıcak sevgiyi bana vermediğinde vazgeçtim. Sadece kendi mutluluğunu ve geleceğini düşünerek beni hiçe saydığın için vazgeçtim. Tablolarımda artık kendimi mutlu çizemediğim ve tek neden sen olduğun için vazgeçtim. Bencil olduğun için vazgeçtim! Bunlardan sadece bir tanesi senden vazgeçmem için yeterli değildi; çünkü sevgim yüceydi. Ama hepsini düşündüğümde senin benden çoktan vazgeçtiğini anladım. Bu yüzden ben de senden vazgeçtim.” – FridaKahlo

 

Yorum Yok

Yanıt Ver