BILL CUNNIGHAM: İLKLERİN VE ENLERİN ADAMI

0 Gönderen - Haziran 27, 2016 - FAMOUS FOR A REASON

4

İyi bir fotoğrafçının dünyaya farklı bir çerçeveden baktığı söylenir ki, kesinlikle öyledir. Bizlerin aynı objeye ya da manzaraya bakmasıyla onların baktıkları şeyleri bize yansıtmaları arasında oldukça büyük farklar ortaya çıkar. Onlar sanatçıdır, hayatımıza anlam katan pek çok şeyin ölümsüz olmasını sağlayan aynı zamanda hayata da farklı bir bakış açısı kazandıran nadir kişilerdir. Zaten iyi fotoğrafçılar ünlerini de bu maharetlerine borçludur.

“Sokak modası fotoğrafçılığı” kavramının yaratıcısı Bill Cunningham, 87 yaşında hayata gözlerini yumdu. 40 yılı aşkın süredir, gazeteciliğin pik noktası, dünya devi New York Times  için çalıştı, onlarca tasarımcıya, modacıya, moda severe ve dünyadaki fotoğrafçılara ilham verdi, herkes onun önünde saygıyla eğildi.

NEW YORK, NY - APRIL 23: Photorapher Bill Cunningham is seen in Gramercy on April 23, 2016 in New York City. (Photo by Michael Stewart/GC Images)

NEW YORK, NY – APRIL 23: Photorapher Bill Cunningham is seen in Gramercy on April 23, 2016 in New York City. (Photo by Michael Stewart/GC Images)

Hayatının son anına kadar bisikletiyle New York’ta yukarı aşağı pedal çeviren, New York Times’ta ‘On The Street’ köşesini devam ettiren Bill Cunningham’ı tanımlarken türünün tek örneği, ilham verdiği insan kitlesi ile moda endüstrisini etkisi altına sarmış ve bu etkisi daha 100 yıl daha devam edecek kişi desek abartmış olmayız. Adına belgesel çekilen moda devlerinin özel partilerine mutlaka öncelikli davetli olarak katılan Cunningham, ününü yalnızca fotoğrafçılığına da borçlu değildi. Aynı zamanda bir moda duayeniydi. Öyle derin bir hafızası vardı ki, yeni kreasyonunu tanıtan bir modacıya gidip ‘Şu sarı elbisenin aynısı 1972’de ki şu defilede sergilenmişti. Sanırım ya esinlendin ya da arakladın ’ diyebilecek kadar da açık sözlüydü.

1.jpg

Tüm o parıltılı yaşamın içerisinde olmasına rağmen mütevazı yaşamından hiç ödün vermedi. Dünyanın en ünlü ve renkli şehri New York’ta tek odalı, portatif yataklı evinin içerisinde çektiği negatiflerden başka bir şey yoktu. Katıldığı özel davetlerde bırakın yemek yemeyi su bile içmezdi. Çünkü bu onun işiydi ve işiyle ilgili muhatap olduğu kişilerle her zaman arasında mesafe olmasını tercih ederdi. Ve bu tavrının karşılığını her zaman aldı. Fotoğrafını çektiği bir çok ünlü ve modacı ona hep saygıyla yaklaştı. Bu saygının nedeni New York Times’ın prestiji değildi, kesinlikle karakteriyle hak ettiği bir saygınlıktı.

Gelmiş geçmiş en iyi sokak fotoğrafçısı olarak nitelendirilen Bill Cunnigham, bir nedenden dolayı üne kavuşmuştu. Ama sahip olduğu ün onu hiçbir zaman değiştirmedi. Fotoğrafçı, moda duayeni, ilklerin ve enlerin temsilcisi Cunnigham, artık aramızda yok. Fakat sayısız eseri, izinden gelen pek çok fotoğrafçı bizlere yadigar.

3.jpg

Yorum Yok

Yanıt Ver